28/6 út

Kino Containall: Plán

Čí je město? Jakou cenu má veřejný prostor? Je developer sprosté slovo? Zastupiteli, koho zastupujete? Dokument režiséra Benjamina Tučka sleduje změny, kterými prošel původní Bémův koncept pražského územního plánu, jeho následné zrušení po volbách na podzim 2010 a také vznik nového, tzv. Metropolitního územního plánu. Slovo Plán se ve filmu stává metaforou vývoje společnosti a jejího směřování ve 21. století. Film odkrývá motivace občanských aktivit, mechanismy komunální politiky a vliv kapitálu na rozhodování o věcech veřejných. Film Plán přes skepsi panující ve společnosti pátrá po upřímnosti idejí, víře v demokracii a po existenci vize, na níž by bylo možno stavět
> 21:00
29/6 st

ArchTalks: Zaha Hadid

Zaha Hadid nepochybně patří mezi ty, kdo nejen radikálně proměnil architekturu, ale také posunul architektonicko-urbanistické diskuze do veřejného vědomi. Návrhy Zahy Hadid vzbuzovaly vášně, obdivy, nesouhlas, nepochopení, kritiku a adoraci ale nikdy ne lhostejnost. Architektka, která začínala v úzkém kruhu akademických vizionářů a papírových futuristů, jako jediná z nich se probojovala mezi nejvýznamnější a nejúspěšnější globální architektonické kanceláře. Žena, muslimka a emigrantka se prosadila v genderově konzervativním architektonickém akademickém a profesním prostředí, ve kterém dominance „great white males" nikdy nebyla zpochybněna.

Do společenského povědomí v České republice především patří kontroverzní soutěž na budovu Národní knihovny, jejíž předsedou poroty byla právě Zaha Hadid, a nedávno zveřejněný projekt dostavby Masarykova nádraží. Jaký potenciál má architektura Zahy Hadid v ustáleném modernisticko-minimalistickém prostředí střední Evropy? Jak její projekty reflektují technicistní a konzervativní charakter Německa a Rakouska? Co můžeme očekávat od návrhů Zahy Hadid v Česku a na Slovensku, a jaké výzvy jím připravuje lokální architektonická scéna? Přednáška se pokusí o lokální reflexi globální architektonické tvorby Zahy Hadid a nabídne subjektivní přehled jejího dědictví.

Přednášet bude Prof. ak. arch. Imrich Vaško - Fulbright Scholar a vedoucí Ateliéru III na pražské UMPRUM, který se dlouhodobě věnuje konceptuální a vizionářské architektuře, urbanismu, instalacím a tendencím středoevropské architektury - a MgA Shota Tsikoliya, M.Sc. - doktorand na pražské UMPRUM a asistent profesora Vaška. Je spoluautorem oceněného návrhu v mezinárodní soutěží na řešení veřejných prostorů Šafárikova náměstí a Fajnorova nábřeží v Bratislavě.

> 21:30
30/6 čt

Koncert: Keegan McInroe

Keegan McInroe. Texas. Blues. Folk. Country. Akustická kytara. Nakřáplý hlas. Zlomený srdce. Nekonečný pláně.

Tenhle kus Ameriky uslyšíte ve čtvrtek v Praze u vody!

http://www.keeganmcinroe.com/
http://www.twitter.com/keeganmcinroe
http://www.facebook.com/keeganmcinroemusic

> 20:30
5/7 út

Kino Containall: Superega

Režisér Benjamin Heisenberg je spojován s hnutím Berlínská škola a své filmy pravidelně uvádí na světových festivalech v Cannes či Berlíně. Se svým snímkem Superega ale opouští oblast chladného dramatu, tak příznačnou pro Berlínskou školu, a vydává se do oblasti komedie. Setkání mezi stárnoucím psychologem Curtem s poněkud temnou minulostí a podvodníčkem Nickem, který má slabost pro vzácní knižní tisky, přinese řadu nečekaných situací. Zatímco Nick se stane nevědomky Curtovým pokusným králíkem, Curtova slábnoucí pamět začíná odkrývat nepěkné vzpomínky na jeho propojení s nacistickým režimem.

Svéhlavá komedie s notnou dávkou humoru na groteskním pozadí!
Radio Bremen

Regisseur Benjamin Heisenberg wird mit der Bewegung Berliner Schule in Verbindung gebracht und präsentiert seine Filme regelmäßig auf internationalen Festivals wie Cannes oder Berlin. Mit seinem Film Über-Ich und Du verlässt er aber das für die Berliner Schule so charakteristische Territorium des kühlen Dramas und wendet sich dem Genre Komödie zu. Die Begegnung zwischen Curt, dem alternden Psychologen mit dunkler Vergangenheit, und Nick, dem Kleinkriminellen mit einer Schwäche für kostbare Buchdrucke, sorgt für zahlreiche überraschende Situationen. Während Nick unwissentlich zu Curts Versuchskaninchen wird, beginnt Curts schwächelndes Gedächtnis unschöne Erinnerungen an seine Verbindung mit dem Naziregime aufzudecken.

Eine eigenwillige Komödie mit viel Witz und groteskem Hintersinn!
Radio Bremen

DAS SOMMERKINO / Superega I Über-Ich und Du > 21:30
6/7 st

On the Road: Rwanda

Ondřej dostal pozvání na rwandskou svatbu, což se neodmítá a zároveň by byla škoda tuhle vnitrozemskou středoafrickou zemi, o jejíž existenci neměl před rokem 1994 svět tušení, neprozkoumat. Z cesty na svatbu se vyklubalo dvoutýdenní dobrodružství s batohem, spacákem a moskytiérou kolem Rwandy. Slovy Ondřeje: "Jezdili jsme stopem, busem i šlapali po svejch. Spali jsme u místních i po hospodách, kde se dalo..."

Přijďte si poslechnout víc ve středu!

> 21:00
12/7 út

Kino Containall: Dárek bohů

Letní filmová přehlídka s nejlepšími filmy z festivalu DAS FILMFEST 2015

Herečka Anna ztrácí práci u divadla a ocitá se ve vzduchoprázdnu. Na úřadu práce nemá příliš šancí, dokud se jejího případu nechopí úřednice s láskou k divadlu: Anna má se skupinou dlouhodobě nezaměstnaných „ztracených případů" nastudovat Antigonu, to vše jako „další vzdělávání". Anina skepse není o nic menší, než nezájem budoucích herců. Počáteční problémy jsou ale překonány, a když opadnou bariéry, zdá se, že umění a kultura opravdu mohou přinášet novou motivaci do života. Nicméně zvláštní forma dalšího vzdělávání nemá na úřadu práce jen své příznivce...
K. M. Schubert byla vyznamenána Bavorskou filmovou cenou 2015 za nejlepší herečku v hl. roli. Snímek také dostal cenu za nejlepší herecký soubor (Dt. Schauspielerpreis).

Dárek pro diváky. Důstojná pocta magii divadla.
Das Erste

-------------------------------------------

Sommerliche Filmschau mit den besten Filmen von DAS FILMFEST 2015

Die Schauspielerin Anna verliert ihr Engagement beim Theater und befindet sich in einem Schwebezustand. Auf dem Arbeitsamt bekommt sie zunächst keine Chance, bis sie auf eine theaterbegeisterte Sachbearbeiterin trifft: mit einer Gruppe „schwer vermittelbarer" Langzeitarbeitsloser soll Anna das Stück „Antigone" inszenieren – als verpflichtende Bildungsmaßnahme. Anna ist skeptisch und ihre zukünftigen Schauspieler desinteressiert. Doch nachdem anfängliche Widerstände überwunden sind, scheint es, dass Kunst und Kultur tatsächlich für neue Motivation sorgen können. Auf dem Arbeitsamt trifft diese ungewöhnliche Bildungsmaßnahme jedoch nicht nur auf Begeisterung...
Die Hauptdarstellerin Katharina Marie Schubert wurde 2015 mit dem Bayrischen Filmpreis ausgezeichnet, der Film gewann außerdem den Deutschen Schauspielerpreis.

Ein Geschenk fürs Kinopublikum. Eine schöne Hommage an die Magie des Theaters.
Das Erste

DAS SOMMERKINO / Dárek bohů I Ein Geschenk der Götter > 21:30
19/7 út

Kino Containall: Oh boy

„Znáš ten pocit, kdy se ti lidi okolo začnou zdát podivní? A čím víc o tom přemýšlíš, tím je ti jasnější, že to není jimi, ale tebou samým?" Nikovi bude brzy třicet a před časem odešel ze studií. Od té doby žije ze dne na den, bez cíle prochází ulicemi města a udiveně sleduje lidi kolem. Je to flákač a posluchač, kterému lidé svěřují své příběhy. Poklid naruší až jeden nabitý den: s Nikem se rozejde přítelkyně, otec mu zavře konto, které doposud zajišťovalo jeho bezstarostný život, psycholog mu diagnostikuje „emocionální nevyváženost". Nenadálé setkání s kráskou jménem Julika mu připomene společnou bolestnou minulost. A zdá se, že v celém Berlíně není k sehnání hrnek normálního kafe...Film Oh Boy získal šest Německých filmových cen a byl oceněn i na festivalech v Oldenburgu, Mnichově a Curychu.

Bez cesty není cíl: vynikající film Jan Ole Gerstera „Oh Boy" ukazuje Berlín jako metropoli, ve které se celá generace utápí v melancholii bohémy.
Süddeutsche Zeitung

--------------------------------------------
Sommerliche Filmschau mit den besten Filmen von DAS FILMFEST 2015
„Kennst du das Gefühl, dass dir die Leute um dich herum merkwürdig erscheinen? Und je länger du darüber nachdenkst, desto klarer wird dir, dass nicht die Leute, sondern du selbst das Problem bist?" Niko ist Ende zwanzig und hat vor einiger Zeit seinem Studium ade gesagt. Seitdem lebt er in den Tag hinein, driftet schlaflos durch die Straßen seiner Stadt und wundert sich über die Menschen seiner Umgebung. Niko ist ein Flaneur und Zuhörer, dem die Menschen ihre Geschichten erzählen. Bis zu diesem turbulenten Tag: Seine Freundin zieht einen Schlussstrich, sein Vater dreht ihm den Geldhahn zu und ein Psychologe attestiert ihm „emotionale Unausgeglichenheit". Eine sonderbare Schönheit namens Julika konfrontiert ihn mit den Wunden der gemeinsamen Vergangenheit. Und in ganz Berlin scheint es keinen „normalen" Kaffee mehr zu geben...Oh Boy gewann sechsmal den Deutschen Filmpreis und wurde auch auf Festivals in Oldenburg, München und Zürich ausgezeichnet.

Ohne Weg kein Ziel: Jan Ole Gersters wunderbarer Film "Oh Boy" zeigt Berlin als Metropole, in der sich eine ganze Generation in der Melancholie der Bohème verliert.
Süddeutsche Zeitung

DAS SOMMERKINO / Oh Boy > 21:30
26/7 út

Kino Containall: Čas kanibalů

Öllers a Niederländer jsou vysoce postavení konzultanti. Už léta jezdí po zemích třetího světa, aby naplnili finanční plán svého zaměstnavatele. Tristní realitu a chudobu vnímají jen jako zaprášenou kulisu zpoza oken luxusních hotelů. Netrápí je to: vše nasvědčuje tomu, že již brzy zdolají vrchol kariéry a stanou se partnery ve firmě. Vytouženého cíle však dosahuje jejich letitý rival Hellinger a konzultanti se místo povýšení musejí srovnat s mladou a dravou Biancou, která přichází do jejich týmu nabrat zkušenosti. Sehraná dvojice náhle začne ztrácet půdu pod nohama: proč jejich společnost prodali? Rozdává vedení nové karty, aniž by oni dva byli u toho? Komu ještě můžou věřit? Co se stalo s Hellingerem? Čas kanibalů je ledová a nekompromisní, přesto zábavná sonda, odhalující pád novodobé „límečkové" elity z pyšných výšek až na samotné dno. Snímek obdržel mj. cenu na Filmfest Emden-Norderney 2014.

Čas kanibalů se přesvědčivě pohybuje na hraně mezi závažným dramatem a ironickou satirou.
Filmstarts.de

-----------------------------------------

Öllers und Niederländer sind hochdotierte Unternehmensberater. Seit Jahren touren sie durch die dreckigsten Länder der Welt, um den Profithunger ihrer Kunden zu stillen. Die Realität nehmen sie nur als staubige Silhouette hinter den Fenstern klimatisierter Luxushotels wahr. Ihr Ziel, endlich in den Firmenolymp aufzusteigen und Partner zu werden, scheint nah. Doch den ersehnten Karriereschritt macht ihr alter Rivale Hellinger. Die beiden Berater müssen sich stattdessen mit der jungen, karrierehungrigen Bianca auseinandersetzen, die nun in ihrem Team Erfahrung sammeln soll. Das eingespielte Duo verliert nach und nach den Boden unter den Füßen: Warum wurde ihre Firma verkauft? Warum hat Hellinger sich umgebracht? Werden die Karten ohne sie neu gemischt? Wem können sie noch glauben? Zeit der Kannibalen ist eine eiskalte und gleichzeitig kompromisslos unterhaltsame Groteske über den Fall der stolzen neuen Wirtschafts-Elite von ganz oben nach ganz unten.

Zeit der Kannibalen gleitet überzeugend von einem risikoreichen Drama zu einer ironischen Satire.
Filmstarts.de

DAS SOMMERKINO / Čas kanibalů I Zeit der Kannibalen > 21:30